14

Smuteční síň aneb pojďte pobejt tam kde jednou skončíte a navíc budou rakvičky i věnečky.

Mám rád černý humor. Hodně černý humor. Naše vrchnost mne ale zítřejším dnem otevřených dveří trumfla.

Téma smrti je pro většinu z nás citlivá záležitost. Někdo se dokáže se smrtí - jedinou životní jistotou - vyrovnat lehce, pro někoho je to traumatizující a tabu.

Osobně mám k otázce smrti kladný vztah a nevidím v hovorech i vtipkování o smrti nic nepatřičného.

Přesto, když vstupuji do obřadní síně v Lanškrouně nebo jinde, padá na mne tísnivý, nepříjemný pocit. Je to místo, kde cítím jenom smutek, deprese, pocit ztráty, zmaru.

Tato místa posledního rozloučení navštěvuji s krajní nechutí a jen ze společenských důvodů - jsou to místa, kde se člověk naposledy loučí s někým, koho měl rád nebo koho znal ze svého okolí.

Když jsem se na toto téma bavil s lidmi kolem sebe, shodli jsme se na názoru, že každý raději postojí nad hrobem než hodinu v obřadce.

Proto je pro mne nepochopitelný krok, který udělal naše vrchnost - den otevřených dveří v rekonstruované smuteční místnosti.

Den otevřených dveří v objektu, který nikdo nemá rád a chodí tam jen ze stejných důvodů jako já.

A to není všechno.

Mnozí z vás teď namítají, že na městských stránkách žádná pozvánka na den otevřených dveří není.

Mají skoro pravdu - článek z aktualit zmizel

 

 

nenajdete ho ani na titulní straně, kde by jste ho čekali, 

 

ale schovaný v pozvánkách

Člověk se pomyslí - no co, tak to není, tak se chytili  za nos a uklidili tuhle nešťastnou akci do skorozapomnění. 

Ale není to tak.

Je zatím víc.

Mnohem víc či vlastně méně.

Dostal jsem totiž následující pozvánku od p.s. 

Po přečtení jsem se cítil poněkud zmatený.

Podle pozvánky se mám jako zastupitel dostavit na 8:30. Veřejnost bude od až od 9:00.

Začal jsem se pídit po důvodech a doslechl jsem se , že pro zastupitele bude od 8:30 ve smuteční síni raut (snidaně) v podobě rakviček a věnečků. A proto bude pro veřejnost otevřeno až od 9:00.

Osobně doufám, že se jedná o černohumorný drb. Považoval bych to za vrchol nevkusu pořádat rautík ve smuteční místnosti. 

Ale asi žádný raut nebude. 

Protože p.s. mi zase lhala, když mi v dopise tvrdila, že mám přijít až na půl devátou a že veřejnost přijde až na devět.

Stačí si přečíst Orlický deník, který zve občany na 8:00, stejně jako pozvánka radnice (viz výše) a i aktuální kalendář akcí na městských webových stránkách města, který taky mluví o 8 hodině.

To jenom starostka chce, aby tam zastupitelé přišli hladoví a natěšení na stylovou ranní rakvičku, věneček a počítám i na černý čaj a černou kávu.

Stylový černý humor v podání naší starostky.

Na závěr mé smrtelně vážně myšlené pozvání:

Milí občané - pokud skutečně toužíte vidět rekonstruovanou obřadní síň dříve než je nutno, přijďte na 8:00 a pokud vás tam nebudou chtít pustit, argumentujte pozvánkou města na městských stránkách a kalendáři a hlavně sežerte snídani určenou nám, zastupitelům. Uděláte mi tím velkou radost.

Dobré ráno.

Roman Krajči

PS.: Buďme rádi, že se nerekonstruovaly třeba veřejné záchodky. Bůhví co bychom my, zastupitelé, dostali v rámci úvodního rautu.

 

 


Více článků k tématu aneb Kam dál?


Bulvár pro pocestné

Iveta Langova

11 II 2014

Smuteční síň jsem měla také šanci v posledních čtrnácti dnech navštívit. Jak jste uvedl v úvodu svého článku, opravdu na mě dýchla atmosféra značně depresivní. Podle mého názoru se na tomto dojmu podepsala hlavně ponurá sklářská výzdoba (i když kvalitně odvedená).

Z ne úplně oficiálních zdrojů jsem se doslechla (jste zatím první zastupitel, kterého se na toto ptám), že na tuto zakázku nebylo provedeno výběrové řízení. Mohl byste mi tuto informaci prosím potvrdit nebo vyvrátit. Zcela určitě mělo v takovémto případě smysl oslovit i další výtvarníky.

Chtěla bych Vás poprosit alespoň drobné nastínění způsobu přidělování obdobných zakázek. Děkuji. ilangova(at)centrum(dot)cz

Pane Krajčí,

13 I 2014

já to stihla a bylo to super. Nevěřite? Tak jste měl jako zastupitel, který je zván, přijít! A propós......budete ještě kandidovat? Asi ano, protože jste nějak zvýšil Vaši novinářskou aktivitu! Čest a sláva Vaší místostarostenecké památce!

85.70.89.105

11 I 2014

Dobrá pozvánka na pohřeb volebních slibů.Děkujeme odejděte.

David Minaschek

11 I 2014

Tak jsem se opět pobavil, škoda jen, že jsem to nestihl. :-D

co asi?

10 I 2014

http://dorty.artmama.cz/sites/dorty.artmama.cz/files/images/old/a/1/b/hovno_velke.preview.jpg


vydává: roman fantozzi krajči • vychází v nákladu minimálně 10.000.000 výtisků • všechna práva vyhrazena
sazba a programování: schembera.cz • tisk: grafické studio 555 • kontakt: info@romankrajci.cz